OSNOVNI DETALJI
- Project ID: H2020-SU-ICT-2018-3
- Web: https://www.openqkd.eu/
- Tip projekta: Internacionalni istraživački projekat
- Voditelj projekta: Miralem Mehić
O PROJEKTU
OPEN EUROPEAN QUANTUM KEY DISTRIBUTION TESTBED [:OPEN:]QKD
OPENQKD će imati za cilj da promijeni način na koji vidimo, razumijemo i koristimo kvantnu komunikaciju. Njegov glavni fokus je stvaranje i testiranje komunikacijske mrežne infrastrukture s ugrađenim kvantnim elementom, koristeći kvantnu distribuciju kritpografskih ključeva (engl. Quantum Key Distribution, QKD), ultra-siguran oblik šifriranja koji omogućava prijenos podataka s vrlo visokom razinom sigurnosti. Postavljat će temelje za paneuropsku kvantnu komunikacijsku infrastrukturu koja koristi satelitska i zemaljska rješenja: nedavno su Europska komisija i nekoliko zemalja EU najavili planove da zajedno rade na istraživanju razvoja takve kvantne komunikacijske infrastrukture koja povezuje europsku regija i gradova.
Hannes Hübel, naučnik s Austrijskog tehnološkog instituta AIT i voditelj projekta OPENQKD: „Nakon što se uspješno demonstrirao osnovni koncept QKD-a, kvantna kriptografija je došla u zrelo stanje i ponosni smo što sada kvantnu tehnologiju prenosimo na nivo tržišne spremnosti – spreman za upotrebu u aplikacijama za svakodnevni život. “
Helmut Leopold, šef Centra za digitalnu sigurnost i sigurnost pri Austrijskom tehnološkom institutu, koji koordinira projekt, dodao je: „Europskom inicijativom OPENQKD, Europa gradi na svom liderstvu u znanosti i tehnologiji u sektoru kvantnih tehnologija, njegujući snažna saradnja između istraživanja, industrije i javnog sektora kako bi se omogućio inovativan eko-sistem za stvaranje nove perspektive za našu sigurnu digitalnu Europu i izgradnju temelja za komunikacijske tehnologije nove generacije. “
Izgradnja bližih europskih veza
Europska komisija odabrala je financirati OPENQKD nakon poziva za prijedloge programa Horizon 2020 u 2018. Njegova misija je razviti eksperimentalni testni test temeljen na QKD-u i testirati interoperabilnost opreme koju isporučuju različiti proizvođači kvantiteta. Aktivnosti OPENQKD-a odvijat će se širom Evrope (u Austriji, Španjolskoj, Poljskoj, Njemačkoj, Holandiji, Švicarskoj, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Grčkoj i Češkoj). Fokusirat će se na nekoliko ključnih područja poslovanja, posebno telekomunikacijski sektor, gdje je potrebno osigurati promet podataka u tranzitu i u mirovanju. Ostale aplikacije, kao što su osiguranje medicinskih i vladinih podataka ili prijenos sigurnih upravljačkih signala u električnoj mreži također će biti prikazani i ocijenjen.
Pored toga, OPENQKD će se baviti razvojem europskog ekosistema za provajdere kvantne tehnologije, programere aplikacija. Također će raditi na identificiranju novih slučajeva upotrebe podržavajući start-up i mala i srednja poduzeća, kao i nudeći moderne ispitne prostore novim zainteresiranim subjektima. Daljnji cilj projekta je osmisliti standarde i sigurnosne certifikate za ovu infrastrukturu.
Univerzitet u Sarajevu
Univerzitet u Sarajevu će u projektnom konzorciju biti uključen u domenu mrežnog upravljanja saobraćaja generisanim od strane kvantnih uređaja te modeliranja upravljačkih nadzornih i kontrolnih mehanizama.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta, Prof.dr. Jasmin Velagić pojašnjava da će se ovim projektom omogućiti participiranje u razvojnom konzorciju naprednih telekomunikacijskih tehnika što predstavlja veliki značaj za Univerzitet kroz sticanje naprednih znanja i naučnih iskustava. Projekat pruža priliku za učešće mladih istraživača u vrhunskim naučno-istraživačkim aktivnostima na međunarnodnom nivou.
Voditelj istraživačkog tima ispred Univerziteta u Sarajevu Doc.dr. Miralem Mehić je naglasio da se radi o prvom istraživačkom projektu u oblasti kvantne kriptografije u Bosni i Hercegovini te Univerzitet u Sarajevu ima čast i priliku sarađivati sa eminentnim naučnim institucijama. Ovaj projekat će otvoriti vrata da se stečena znanja i iskustva iskoriste za modernizaciju nastavnih planova i programa, organizovanje predavanja i radionica sa ciljem prenošenja znanja o kvantnoj tehnologiji u Bosni Hercegovini.
Ukupan budžet projekta OPENQKD iznosi 15 miliona eura sa trajanjem od tri godine. Projektni konzorcij čini 38 partnera iz 13 država članica i pridruženih država Horizon 2020. Partneri u konzorcijumu pokrivaju širok spektar nadležnosti, uključujući proizvođače kvantne opreme, telekom operatore, sistemske integratore, mala i srednja preduzeća, organizacije za istraživanje i tehnologiju, univerzitete i institute, organe za certificiranje i standardizaciju i krajnje korisnike.
Projektni konzorcij
- ADVA OPTICAL NETWORKING SE, Njemačka
- AIT AustrijaN INSTITUTE OF TECHNOLOGY GMBH, Austrija
- BRITISH TELECOMMUNICATIONS PUBLIC LIMITED COMPANY, Velika Britanija
- CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS, Francuska
- CITYCOM TELEKOMMUNIKATION GMBH, Austrija
- DANMARKS TEKNISKE UNIVERSITET, Danska
- DEUTSCHE TELEKOM AG, Njemačka
- DEUTSCHES ZENTRUM FUER LUFT – UND RAUMFAHRT EV, Njemačka
- DIN DEUTSCHES INSTITUT FUER NORMUNG E.V., Njemačka
- FRAGMENTIX STORAGE SOLUTIONS GMBH, Austrija
- FUNDACIO INSTITUT DE CIENCIES FOTONIQUES, Španija
- FUNDACION IMDEA SOFTWARE, Španija
- ID QUANTIQUE SA, Švicaraska
- INSTITUT MINES-TELECOM, Francuska
- INSTYTUT CHEMII BIOORGANICZNEJ POLSKIEJ AKADEMII NAUK, Poljska
- IXBLUE, Francuska
- VYSOKA SKOLA BANSKA – TECHNICKA UNIVERZITA OSTRAVA, Češka
- LUDWIG-MAXIMILIANS-UNIVERSITAET MUNCHEN, Njemačka
- MAX-PLANCK-GESELLSCHAFT ZUR FORDERUNG DER WISSENSCHAFTEN EV, Njemačka
- MEDIZINISCHE UNIVERSITAT GRAZ, Austrija
- MELLANOX TECHNOLOGIES LTD – MLNX, Izrael
- MT PELERIN GROUP SA, Švicaraska
- NOKIA BELL LABS Francuska, Francuska
- NPL MANAGEMENT LIMITED, Velika Britanija
- OESTERREICHISCHE AKADEMIE DER WISSENSCHAFTEN, Austrija
- ORANGE SA, Francuska
- ROHDE & SCHWARZ CYBERSECURITY GMBH, Njemačka
- SERVICES INDUSTRIELS DE GENEVE, Švicaraska
- TECHNISCHE UNIVERSITEIT DELFT, NETHERLANDS
- TELEFONICA INVESTIGACION Y DESARROLLO SA, Španija
- UNIVERSITY OF SARAJEVO, Bosna i Hercegovina
- THALES ALENIA SPACE Francuska, Francuska
- THALES SIX GTS Francuska SAS, Francuska
- THE CHANCELLOR MASTERS AND SCHOLARS OF THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE, Velika Britanija
- TOSHIBA RESEARCH EUROPE LIMITED, Velika Britanija
- UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID, Španija
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA, Italija
- UNIVERSITE DE GENEVE, Švicaraska
Više detalja na https://cordis.europa.eu/project/rcn/224682/factsheet/fr